Masa cukrowa

Masa solna – porady i sprawdzone przepisy

lut 11, 14 Masa solna – porady i sprawdzone przepisy

Masę solną wykorzystuje się do modelowania różnorodnych przedmiotów, między innymi figurek, ramek i innych ozdób. Masa solna skład ma bardzo prosty, gdyż zawiera jedynie mąkę sól oraz wodę w różnych proporcjach. Jakkolwiek, masa solna z klejem do tapet sprawia, że ciasto jest elastycznej i łatwiej się je wyrabia.
Z pewnością wszystkich rodziców ucieszy fakt, że masa solna dla dzieci jest w 100% bezpieczna i stanowić może świetną propozycję spędzania z dzieckiem wolnego czasu oraz rozwijania jego zdolności artystycznych. Przepisów na masę solną jest mnóstwo, a zróżnicowanie wiąże się zazwyczaj z rodzajem dekoracji oraz zdobień, jakie chcemy wykonać. Poniżej zaprezentowaliśmy kilka podstawowych przepisów.

Masa solna aniołki – prosty przepis
Składniki: szklanka mąki, szklanka soli, 125 ml wody
Przygotowanie: wymieszać składniki i intensywnie ugniatać w celu otrzymania jednolitej masy. Ulepić aniołka, po czym pozostawić w suchym miejscu do wyschnięcia. Po całkowitym wysuszeniu się można ozdobę pomalować farbami akrylowymi. Najbezpieczniejszym sposobem na wysuszenie ozdoby jest pozostawienie jej na suchym powietrzu – będziemy mieć pewność, że aniołek nie popęka, jakkolwiek suszenie trwa kilka dni. Innym sposobem jest użycie piekarnika.
Masa solna ile piec? Ozdobę należy piec w piekarniku nagrzanego do 75°C (im niższa temperatura, tym większa pewność, że ozdoba nie pęknie)

Masa solna figurki – bardziej szczegółowe dekoracje
Składniki: 200g mąki, 200g soli, 100g mąki ziemniaczanej, 150 ml wody
Przygotowanie: połączyć składniki i wyrobić na gładką masę. Wymodelować figurkę i zostawić do wyschnięcia na wolnym powietrzu lub wysuszyć w piekarniku (postępowanie takie samo jak powyżej).

 

 

Powiązane słowa kluczowe:

masa solna aniołki
masa solna dla dzieci
masa solna figurki
masa solna ile piec
masa solna z klejem do tapet
masa solna skład